Bułki wiejskie na podmłodzie


       Bułki te powstały z mąki pszennej i żytniego zaczynu poolish (zwanego inaczej podmłodą).
Zaczyn ten to mieszanina równych części wagowych mąki i wody z niewielką ilością drożdży. Jak sugeruje nazwa, zaczyn ten pochodzi z Polski i do Francji został przywieziony przez polskich piekarzy. Dzięki niemu bułki i bagietki zawdzięczają swój smak i chrupiącą skórkę.


Składniki na 10 szt (każda bułka ok 100g):

  • zaczyn żytni poolish* (150 g mąki żytniej jasnej, 150 ml wody, szczypta drożdży instant)
  • 450 g mąki pszennej chlebowej typ 750
  • 250 ml wody
  • 1/2 łyżeczki drożdży instant
  • 1 łyżeczka soli

*Dzień przed pieczeniem (wieczorem) przygotowujemy zaczyn:  w misce mieszamy mąkę i wodę, dodajemy szczyptę drożdży. Miskę przykrywamy folią i zostawiamy w temp. pokojowej na noc. Rano zaczyn powinien być już gotowy i dojrzały. Jego powierzchnia powinna być pokryta małymi bąbelkami gazu (to znak aktywności drożdży).

 Do misy miksera przekładamy zaczyn, dodajemy wodę, mąkę, sól i pół łyżeczki drożdży instant. Wyrabiamy elastyczne ciasto. Przekładamy je do miski wysmarowanej olejem, przykrywamy folią i odstawiamy do wyrastania na około 1,5 - 2 godziny, w temp. pokojowej.

 Kiedy ciasto już wyrośnie, przekładamy je na posypany mąką blat, dzielimy na 10 równych części i formujemy bułeczki. Bułki umieszczamy na blaszce posypanej mąką, przykrywamy ściereczką i zostawiamy na 25 min do napuszenia.

 Bułki pieczemy w temp. 220⁰C około 15-17 min. Studzimy na kratce

 

*Wyrobione ciasto możemy przełożyć do wyrastania do lodówki. Jest to wygodne, gdy chcemy mieć na śniadanie świeże, pachnące bułki. Rano wystarczy wyjąć ciasto z lodówki, uformować bułki i przykryć ściereczką do wyrastania. Z uwagi na to, że ciasto jest zimne, wyrastanie bułeczek może potrwać nieco dłużej (do 45 min).

 

 

 

Smacznego :)



Komentarze

Prześlij komentarz