Chleb na zakwasie, z ziarnami


       Chleb pachnący prażonymi ziarnami sezamu i słonecznika. Pszenny, z niewielkim dodatkiem mąki żytniej razowej. Ma chrupiącą skórkę i wilgotne wnętrze dzięki namoczonym ziarnom siemienia lnianego. Przepis zaczerpnięty z książki Jeffreya Hamelmana, z drobną modyfikacją, ponieważ nie dodałam drożdży. Chleb pięknie wyrastał na samym zakwasie.

Składniki:

  • 180 g zakwasu pszennego (hydracja 125%)
  • 380 g mąki pszennej chlebowej typ 750
  • 40 g mąki żytniej razowej typ 2000
  • 60 g prażonego ziarna słonecznika
  • 30 g prażonego ziarna sezamu
  • 33 g namoczonego siemienia lnianego *
  • 175 g wody
  • 10 g soli
Wieczorem w dniu poprzedzającym pieczenie wsypujemy do miski 33 g siemienia lnianego i zalewamy 100 ml zimnej wody. Przykrywamy folią i odstawiamy w temperaturze pokojowej. 

W dzień pieczenia, wszystkie powyższe składniki przekładamy do misy miksera i wyrabiamy hakiem do wyrabiania ciasta drożdżowego. Mieszamy około trzech minut na pierwszej prędkości i kolejne trzy minuty na drugiej prędkości, aby uaktywnił się gluten.

Ciasto przekładamy do miski wysmarowanej olejem, przykrywamy i odstawiamy do wyrośnięcia. W czasie wyrastania składamy ciasto dwukrotnie w odstępie 50 minut.

Po tym czasie przekładamy ciasto na blat wysypany mąką i formujemy okrągły lub podłużny bochenek. Przekładamy go do koszyczka rozrostowego, przykrywamy folią i odstawiamy do ponownego wyrośnięcia na około 1,5-2 godziny.

Pieczemy pierwsze 20 minut z parą w temperaturze 240ºC i kolejne 25 minut w temperaturze 220ºC bez pary, grzałka góra-dół.

Po upieczeniu chleb studzimy na kratce. Chleb jest upieczony, jeśli postukany od spodu wyda głuchy odgłos. 






















Źródło przepisu: "Chleb"  -Jeffrey Hamelman

Komentarze

  1. Dzień dobry, czy można wstawić chleb do wyrastania na noc do lodówki? Jesli tak, to na ile godzin, aby mu "nie zaszkozić"?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzień dobry, można jak najbardziej. Ja przeważnie garuje około 12-14 godz w temp 7 stopni. W niższej można dłużej.

      Usuń
    2. Super, dziękuję bardzo za szybką odpowiedź i ogólnie za całego bloga z fajnymi przepisami - korzystam często :)

      Usuń
  2. Dzień dobry, dopiero uczę się piec chleby na zakwasie. Moje pytanie: co znaczy hydracja 125%? Jak ją uzyskać? Czy można pominąć ziarna bez zmian przepisu? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz