Chleb piwny z krzycą i orkiszem.

 

        Krzyca to jedno z najstarszych zbóż uprawianych przez człowieka. Nazywana jest inaczej żytem świętojańskim lub żytem leśnym. Więcej możecie o niej przeczytać np. tutaj. Ma wiele właściwości prozdrowotnych, między innymi wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwgrzybiczne. Ma dużą ilość fosforu i wapnia przez co korzystnie wpływa na układ kostny. Chleby z krzycą dłużej zachowują świeżość i są delikatniejsze w smaku od tradycyjnych żytnich razowych. Niestety mąka z krzycy jest trudno dostępna i dość droga, ponieważ zboże to pomimo dużej odporności na niesprzyjające warunki klimatyczne lub glebowe daje niewielkie plony. Uważam jednak, że warto wykorzystywać ją w kuchni, ponieważ chleby pieczone z tej mąki są naprawdę pyszne...i zdrowe.:)

Składniki na jedną foremkę (25 x 11 x 8 cm):
  • 300 g aktywnego zakwasu żytniego z mąki T 720*
  • 190 g mąki pełnoziarnistej z krzycy
  • 190 g mąki orkiszowej jasnej
  • 225 g piwa miodowego
  • 10 g soli
  • 1 łyżka miodu gryczanego (lub innego ulubionego)

* Jeśli prowadzimy zakwas żytni razowy na mące T 2000, na 10-12 godzin wcześniej należy przygotować zaczyn. W tym celu należy wymieszać 1 łyżkę zakwasu ze 150 g mąki żytniej jasnej T 720 i 150 g wody. Miskę przykrywamy i odstawiamy w temp. pokojowej. 

Zakwas/zaczyn przekładamy do misy miksera i mieszamy z piwem i miodem. Dodajemy obydwie mąki i sól i wyrabiamy parę minut, tak, aby wszystkie składniki dobrze się połączyły. Z uwagi na duży udział maki żytniej ciasto będzie klejące (nie dosypujemy więcej mąki)

Miskę przykrywamy folią i odstawiamy na około 1 godzinę w temp. pokojowej.

 Po tym czasie keksówkę smarujemy masłem i ostrożnie przekładamy do niej ciasto. Zwilżonymi dłońmi delikatnie dociskamy i wyrównujemy powierzchnię ciasta. Foremkę przykrywamy folią i odstawiamy na 1,5-2 godz. lub dłużej do wyrośnięcia. Ciasto powinno urosnąć do brzegów formy. Czas wyrastania jest bardzo indywidulany i zależy od wielu czynników, między innymi od siły zakwasu i temp. otoczenia. 

Chleb pieczemy 25 minut z parą w temp. 230ºC, a następnie obniżamy temp. do 215ºC i pieczemy już bez pary kolejne 20 minut.

Upieczony chleb* wyjmujemy z piekarnika i z foremki i odstawiamy na kratkę do wystudzenia i odparowania (ja zawsze przykrywam dodatkowo kuchenną ściereczką)

 *Chleb jest upieczony, gdy postukany od spodu wyda głuchy odgłos.

Smacznego :)




Komentarze

  1. Bardzo mi się podoba ten chleb. Wczoraj widziałam w sklepie tę mąkę. I już ręka sięgała po nią. A jednak nie kupiłam. Muszę wrócić do tego sklepu

    OdpowiedzUsuń
  2. Mam chłodno w domu, czy mogę dodać do ciasta odrobinę suszonych drożdży i ile? Mam też zbyt mało mąki z krzycy, ok.100 g - czy mogę uzupełnić razową żytnią? Dzięki za odp.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja bym nie dodawała drożdży tylko spróbowała jednak znaleźć cieplejsze miejsce w domu. Gdybym miała jednak dodać to nie więcej niż 4-5 g. Można krzycę zastąpić mąką razową tylko jeśli jest grubo zmielona to być może będzie trzeba dać troszkę więcej wody

      Usuń

Prześlij komentarz